Monomateriały jako rozwiązania ekologiczne

cze 20, 2023

Opakowania z tworzyw sztucznych to najczęściej opakowania z folii hdpe i opakowania wielomateriałowe powstające z połączenia kilku surowców. Bardzo dobrym tego przykładem są tacki PET, które wytwarza się z połączenia tworzyw sztucznych, takich jak PET, PP, PVC oraz PE. Takie połączenie uniemożliwia rozdzielenie warstwy barierowej i/lub warstwy zgrzewalnej PE opakowania wielowarstwowego przy pomocy prostych i tanich metod mechanicznych. W konsekwencji, recycling takiego opakowania jest bardzo utrudniony i wpływa na jakość końcowego produktu, co skutkuje utylizacją zużytych opakowań, a nie ich przetworzeniem. Dlatego tak ważna jest zmiana podejścia – zarówno producentów opakowań, jak i wytwórców pakowanych w nie produktów – do tworzyw sztucznych i stosowanie na szeroką skalę monomateriałów.

Czym jest monomateriał?

Mówiąc o monomateriale w kontekście opakowań z tworzyw sztucznych, mamy na myśli użycie tylko jednego rodzaju surowca/materiału na całe opakowanie. Taki produkt, po zakończeniu okresu użytkowania, w pełni nadaje się do recyclingu. To przekłada się na zmniejszenie liczby procesów, które musi w tym celu przejść i redukcję ilości tworzyw sztucznych w obiegu. Monomateriały doskonale wpisują się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym, która koncentruje się na trzech podstawowych zasadach (słynne 3R):

  • REDUCE: zmniejszeniu ilości zużywanych tworzyw sztucznych,
  • REUSE: ponownego wykorzystania plastiku w jak największym stopniu,
  • RECYCLE: recyklingu.

Ograniczając złożoność recyklingu zużytych opakowań, obniżając jego koszty, przy jednoczesnej możliwości uzyskania wysokogatunkowego tworzywa do dalszej produkcji monomateriały mają potencjał do tego, żeby zrewolucjonizować gospodarkę odpadami z tworzyw sztucznych. W chwili obecnej producentom nie opłaca się przetwarzanie zużytych opakowań. Znacznie tańsze jest pozyskanie surowca i jego jednorazowe wykorzystanie. Odwracając tę zależność monomateriały zmieniają postrzeganie zużytych opakowań, które przestają być śmieciami, a stają się pełnowartościowym surowcem.

Czy opakowania z monomateriałów się sprawdzą?

O opakowaniach z monomateriałów wciąż mówimy i piszemy w sposób, jakby dopiero miały wejść na rynek. Tymczasem z ich zalet korzysta już spora grupa przedsiębiorstw, a ich liczba konsekwentnie rośnie. To najlepszy dowód na to, że opakowanie nie musi być wykonane z wielu surowców lub produkowane warstwowo, aby spełnić swoje zadanie.

Opakowania monowarstwowe charakteryzują się parametrami zbliżonymi do opakowań wielowarstwowych oraz wielomateriałowych. To co je wyróżnia, to m.in.:

  • łatwość formowania termicznego umożliwiająca uzyskiwanie opakowań w różnych kształtach,
  • bezpieczeństwo w kontakcie z żywnością, ze względu na zapewnienie właściwego poziomu barierowości względem gazów,
  • lekkość,
  • porównywalny poziom cenowy do opakowań wielomateriałowych,
  • 100% zdatność do recyklingu.

Dodatkowym atutem „przejścia” na opakowania monomateriałowe są względy wizerunkowe. Firma stosująca ekologiczne opakowania jest lepiej odbierana przez współczesnego konsumenta niż marka, która nie liczy się z niekorzystnym wpływem swoich produktów na środowisko naturalne.