Mrożenie to popularny proces konserwacji żywności, z którego korzystają zarówno producenci żywności, jak i gospodarstwa domowe. Proces ten polega na obniżeniu temperatury konserwowanych produktów do punktu zamrożenia, czyli poniżej 0°C.
Mrożenie spowalnia procesy biologiczne i chemiczne, które prowadzą do psucia się żywności. Przy bardzo niskich temperaturach aktywność mikroorganizmów (bakterii, pleśni, drożdży) zostaje zahamowana, a procesy enzymatyczne są znacznie spowolnione, co pozwala na stosunkowo długie przechowywanie produktów spożywczych, przy jednoczesnym zachowaniu ich właściwości odżywczych i smakowych. Aby skutecznie zamrozić żywność, ważne jest odpowiednie opakowanie, które zapobiega wysuszaniu i sprzyja utrzymaniu jakości produktów spożywczych. To dobry moment, żeby zadać pytanie o mrożenie folii spożywczej. Czy folie spożywcze można mrozić i wykorzystywać w procesie długotrwałego przechowywania żywności w niskich temperaturach?
Mrożenie
Żywność przeznaczoną do mrożenia należy odpowiednio zabezpieczyć na czas przechowywania w chłodniach. W tym celu można wykorzystać folie spożywcze, woreczki lub inne systemy dedykowane do przechowywania żywności w niskich temperaturach.
Przed wyborem folii, woreczka czy opakowania z tworzywa sztucznego zawsze warto się upewnić, czy dany produkt jest przeznaczony do mrożenia. Nie wszystkie folie zachowują swoje właściwości w niskich temperaturach, w związku z czym może się okazać, że nie będą zabezpieczały mrożonych produktów w wystarczającym stopniu. Dotyczy to w szczególności:
- oparzeń mrożeniowych, które są wynikiem utraty wilgoci z powierzchni zamrożonego produktu,
- przenikania zapachów, w efekcie czego mrożone produkty tracą swój pierwotny aromat i smak.
Ponadto, wybierając folię do mrożenia należy się upewnić, że nie zawiera ona BPA (bisfenolu A) ani innych szkodliwych substancji, które mogą przenikać do żywności, szczególnie przy zmianach temperatury.
Jakie produkty można mrozić korzystając z folii spożywczej?
Większość produktów spożywczych nadaje się do przechowywania w ujemnych temperaturach. Najbardziej popularne jest mrożenie mięsa. Zamrażamy wszystkie rodzaje mięsa i ryb, a także owoce morza. Należy przy tym pamiętać, że za jakość mrożonych wyrobów odpowiada nie tylko ich odpowiednie zabezpieczenie – folia spożywcza powinna ściśle przylegać do mrożonego mięsa, a wyroby paczkowane najlepiej mrozić w oryginalnych opakowaniach producenta – ale również jakość samego surowca. Mrożąc mięso, które przez klika dni było przechowywane w lodówce, ryzykujemy zatrucie pokarmowe. Dlaczego? Ponieważ niska temperatura nie jest w stanie zabić wszystkich drobnoustrojów. Stąd znana zasada – nie zamrażaj ponownie, czegoś co zostało rozmrożone.